Podlaha do exteriéru predstavuje investíciu na dlhé roky. Jedným z kľúčových krokov je stanoviť si požiadavky na jej vlastnosti, životnosť, dizajn i finančnú náročnosť a maximálne ich zohľadniť v rámci procesu výberu.
Spevnené plochy okolo domu, firmy, výrobného podniku či skladu si vyžadujú dostatočnú pevnosť a odolnosť voči záťaži, napríklad v podobe osobných i nákladných automobilov i proti poveternostným vplyvom. Okrem toho je dôležitá protišmykovosť, nenáročná údržba a do popredia sa dostáva aj ohľaduplnosť voči životnému prostrediu.
Ak aktuálne riešite otázku, ktorá podlaha do exteriéru je tá pravá, alebo ako vyrovnať či opraviť existujúcu spevnenú plochu vo vonkajšom prostredí, inšpirujte sa našimi tipmi.
Betónová podlaha do exteriéru
Potrebujete urobiť prístupovú cestu do firmy, vybudovať parkovisko či chodník pre zamestnancov? Zvažujete, či máte použiť asfalt, alebo betón? Vyberte si druhú možnosť. Dôvodov je viacero. Betón má jedinečné vlastnosti, dlhšiu životnosť a oveľa atraktívnejší dizajn ako asfalt. Za zmienku stojí najmä odolnosť betónu voči vysokým teplotám v lete.
Betón je atraktívny materiál na zhotovenie priemyselných podláh s rôznym typom povrchových úprav nielen v interiéri, ale aj vo vonkajšom prostredí. Betónová podlaha do exteriéru má najčastejšie podobu metličkového betónu.
Metličkový betón sa skladá zo železobetónovej dosky, čo mu dáva pevnosť i odolnosť voči záťaži, výkyvom počasia i posypovým soliam v zime. Vrchná vrstva sa pomocou špeciálnej metličkovej technológie upraví tak, že na betóne vzniknú typické drážky. Výhodou tejto úpravy je nielen zaujímavý dizajn, ale aj protišmykovosť.
Z ďalších výhod oceníte bezprašnosť, nenáročnosť na údržbu a dobrý pomer ceny a kvality.
Betónový poter do exteriéru
Betónový poter do exteriéru i interiéru sa zvyčajne využíva na zhotovenie nášľapnej, vyrovnávacej či pochôdznej vrstvy. To ho predurčuje na využitie pri betonárskych prácach, opravách, spevňovaní existujúcich plôch a podobne.
Betónová podlaha do exteriéru zvyčajne vyžaduje zvládanie vyššej záťaže i odolnosť voči poveternostným vplyvom, a preto je dôležité vybrať správny druh poteru.
Klasikou medzi potermi vo všeobecnosti sú cementové potery zložené zo spojiva, plniva a prísad. Úlohu spojiva zastáva cement, plnivom je kamenivo v podobe štrku či piesku. Špeciálne prísady sa podieľajú na dosiahnutí unikátnych vlastností poteru. Minimálne hrúbka tohto poteru je 40 až 50 mm. Cementový poter možno označiť ako betónový poter do exteriéru, pretože je spravidla mrazuvzdorný a dobre odoláva vlhkosti.
Okrem cementového poteru sa využíva aj anhydritový poter. Skladá sa zo síranu vápenatého, kameniva a rôznych prísad. Povrch takéhoto poteru disponuje hladkým, tvrdým a lesklým povrchom. V menšej miere sú medzi zákazníkmi žiadané asfaltové potery či horečnaté potery.
Okrem výberu správneho poteru do vonkajšieho prostredia je nevyhnutné poter správne aplikovať. Väčšina poterov sa nanáša na suchý, alebo mierne vlhký povrch, ktorý musí byť zbavený nečistôt a rôznych uvoľnených častíc. V závislosti od konkrétneho produktu môže byť vyžadovaná aj nasiakavosť a zdrsnenosť povrchu, na ktorý sa potom ručne, alebo strojovo nanáša poter do exteriéru.
Nivelačný poter
Samonivelačný poter do exteriéru i interiéru sa využíva na vyrovnanie podkladovej vrstvy, ale aj úpravu výšky spevnenej plochy či opravu poškodeného povrchu. Spravidla sa zhotovuje ako podklad pre ďalšie vrstvy podlahy, v niektorých prípadoch môže byť finálnym výstupom.
Nivelačný poter do exteriéru i interiéru v podobe cementového, alebo sadrového samonivelizačného poteru sa aplikuje v hrúbke 2 až 55 mm. Pred tým, ako sa nivelačka nanesie na povrch, musia byť odstránené väčšie nerovnosti, napríklad nanesením betónového poteru, brúsením vystúpených častí a podobne.
Nivelačný poter do exteriéru sa vyleje na cementový poter, ktorý však treba dôkladne vyčistiť a naniesť naň penetračný náter. Penetrácia eliminuje nasiakavosť a, naopak, zvyšuje priľnavosť. Po vyliatí sa nivelačka rovnomerne aplikuje na celú plochu, odstránia sa vzduchové bubliny a nechá sa vytvrdnúť.
Nivelačný poter do exteriéru oceníte, napríklad v prípadoch, že potrebujete dosiahnuť rovinnosť podkladu pre inštaláciu keramickej dlažby do exteriéru na terasu, balkón či chodník.
Zámková dlažba
Zámková dlažba ako podlaha do exteriéru so sebou prináša veľa výhod. Dá sa ľahko opraviť, umožňuje prirodzený odtok vody, je odolná voči záťaži i poveternostným vplyvom. Zákazníci oceňujú aj príležitosť vybrať si z pestrej ponuky atraktívnych dizajnov. Avšak vzhľad zámkovej dlažby nie je to jediné, na čo by ste sa mali sústrediť.
Nezabúdajte zohľadniť aj záťaž, ktorú bude musieť zvládnuť. Ak zámková dlažba slúži najmä pre peších, bude uložená na terase či v záhrade, postačí hrúbka v rozmedzí 35 až 55 mm. Pre prevádzku osobných áut je nevyhnutná hrúbka okolo 60 až 70 mm. Pri budovaní parkovísk či cestných komunikácií je nevyhnutnosťou zámková dlažba v hrúbke 80 až 100 mm.
Výber správnej zámkovej dlažby je iba prvým dôležitým krokom k vysnívanému chodníku, terase či ceste. Ďalším je kvalitne realizovaná pokládka. Tá sa nezaobíde, napríklad bez prípravy podložia, osadenia obrubníkov, aplikácie podkladovej vrstvy a jej zhutnenia a tak ďalej.
Zámková dlažba ako podlaha do exteriéru je aj o výbere z množstva tvarov, farieb i štruktúr. Dnes nie je žiadny problém zohnať betónové platne, ktoré imitujú drevené podvaly. Aj obyčajná zámková dlažba v podobe kociek či obdĺžnikov sa dá vďaka rôznym farbám skombinovať do nápaditých vzorov. Populárna je aj vymývaná zámková dlažba s drobnými kamienkami.
Vonkajšia dlažba
Keď sa povie vonkajšia dlažba, neznamená to, že musí ísť o zámkovú dlažbu. Do exteriéru, napríklad na chodníky, schody, terasy, do okolia bazénov alebo pod prístrešok na auto sa hodí aj vonkajšia dlažba, napríklad v podobe gresu.
Ak túžite po tom, aby podlaha do exteriéru vyzerala naozaj štýlovo a dotvárala najbližšie okolie okolo domu či firmy, voľte tento typ dlažby. Avšak vyberajte si z tej časti sortimentu, ktorá disponuje mrazuvzdornosťou a protišmykovosťou.
Vonkajšia gresová dlažba sa lepí flexibilným lepidlom na betónový poter do exteriéru, ktorý bol vyrovnaný s pomocou samonivelizačnej stierky.
Ktorá podlaha do exteriéru je najlepšia?
Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, nakoľko závisí od špecifických požiadaviek vonkajšieho prostredia i samotného majiteľa. Praktickým a cenovo výhodným riešením do veľkých priemyselných objektov je betónová dlažba do exteriéru, pretože je pevná, odolná, zvládne požadovanú záťaž, disponuje protišmykovosťou a netreba ju špeciálne udržiavať.
Alternatívou, ktorá sa dá bezpečne použiť napríklad na parkoviská, je zámková dlažba. Keďže majitelia rodinných domov či malých firiem považujú atraktívny vzhľad vonkajšej dlažby za dôležité kritérium pri výbere, vhodnou voľbou môže byť exteriérová dlažba, napríklad v podobe gresu.
Neviete sa rozhodnúť, ktorá podlaha do exteriéru je ideálna pre vašu firmu, priemyselnú halu či rodinný dom a už vôbec netušíte, ako ju zhotoviť tak, aby bola kvalitná a mala dlhú životnosť? Naša stavebná firma má bohaté skúsenosti aj v tejto oblasti. Radi vám zodpovieme všetky otázky a navrhneme podlahu do exteriéru na mieru. Neváhajte nás kontaktovať telefonicky, alebo mailom.